• Logopeda

Zajęcia prowadzi pani Barbara Budziszewska.

Dla wielu uczniów rozpoczynających naukę szkolną zaburzenie mowy stanowi poważną przeszkodę w funkcjonowaniu w roli ucznia i kolegi.
          Logopeda zajmuje się mówiąc potocznie usprawnianiem mowy, służy pomocą tym dzieciom, które borykają się z wadą wymowy, aby wyeliminować bądź złagodzić zaburzenie mowy, które może stać się przyczyną niepowodzeń szkolnych.
          W naszej szkole uczniowie klas pierwszych poddawani są przesiewowemu badaniu logopedycznemu, które ma na celu wychwycenie tych dzieci, u których występuje zaburzenie mowy i objęcie ich opieką logopedyczną.
          Uczniowie klas starszych trafiają na terapię mowy na prośbę rodziców zaniepokojonych rozwojem mowy swego dziecka, bądź nauczycieli, gdy wymowa ucznia odbiega od normy ogólnie przyjętej, oraz na podstawie opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
          Terapia logopedyczna powadzona jest indywidualnie z każdym dzieckiem. Poprzedzona jest gruntowną diagnozą logopedyczną, która ma na celu określenie rodzaju i stopienia zaburzenia oraz wyznacza kierunek pracy korekcyjnej.
          Właściwa terapia ma na celu usunięcie wadliwie artykułowanych głosek i wywołanie w ich miejsce prawidłowego brzmienia głoski oraz utrwalenie i automatyzację ruchów narządów mowy podczas artykulacji nowo-nauczonych głosek.
          Powodzenie działań logopedy zależy w dużym stopniu od:

• stopnia złożoności wady wymowy dziecka,
          • systematyczności podczas ćwiczeń w domu,
          • zaangażowania rodziców w proces terapii.

Wszystkie dzieci uczęszczające na terapię logopedyczną powinny mieć zeszyt, do którego logopeda wpisuje temat zajęć oraz ćwiczenia do kontynuowania w domu.
          Ćwiczenia zalecone przez logopedę powinny być powtarzane przy udziale rodziców systematycznie, przez pięć - dziesięć minut każdego dnia w pierwszym okresie terapii najlepiej przed lustrem. Wyćwiczenie nowych wzorców ruchowych w obrębie aparatu artykulacyjnego jest procesem długotrwałym, dlatego tak istotna jest konsekwencja i systematyczność.