• „To nasze pierwsze kroki w bibliotece”.
          Na początku roku szkolnego uczniowie klasy Ic zwiedzali bibliotekę,
          a teraz uczą się zasad korzystania z czytelni oraz wypożyczania książek

Biblioteka mieści się się na parterze budynku w salach 114  i 115.
          Księgozbiór liczy około 15 tysięcy książek.

"Łącznik z biblioteką"

Łącznicy są wybierani na początku każdego roku szkolnego (po dwoje z każdej klasy). Do obowiązków łącznika należy: stały kontakt między klasą, wychowawcą i biblioteką oraz prowadzenie zeszytu łącznika.

Przy bibliotece działa:

"Koło Przyjaciół Biblioteki"

W chwili obecnej jest to  16 osób. Chętni przychodzą raz w tygodniu lub częściej. Głównymi działaniami koła jest pomoc w wielu pracach bibliotecznych: wyjmowanie kart, okładanie, porządkowanie i układanie księgozbioru, kart czytelnika, książek, katalogowych, itp.

ZASADY ZACHOWANIA W BIBLIOTECE

Czytelnicy podtrzymują miła atmosferę zachowując się kulturalnie

1. Obowiązuje cisza i spokój.
            2. Nie można jeść i pić.
            3. Teczki należy włożyć do odpowiedniego regału.
            4. Uczniowie klas pierwszych przebywają w bibliotece w czasie trwania zajęć lekcyjnych (nie w czasie przerw).
            5. Przy wyszukiwaniu książek trzeba korzystać z zakładek.
            6. Przejrzaną książkę trzeba odłożyć na miejsce (zaznaczone zakładką).
            7. Wypożyczoną książkę, po upływie dwóch tygodni trzeba oddać lub poprosić o przedłużenie, przychodząc do biblioteki z tą książką.
            8. Długie przetrzymywanie powoduje zablokowanie wypożyczeń.
            9. Zagubienie lub zniszczenie książki czytelnik ma obowiązek zgłosić bibliotekarzowi i uzgodnić sposób naprawienia szkody.
            10. Książki należy wypożyczać i zwracać najpóźniej godzinę przed zamknięciem biblioteki.

ZASADY ZACHOWANIA W CZYTELNI

1. Nie można jeść i pić.

2. Do czytelni uczniowie wchodzą bez teczek - po wejściu do biblioteki wkładają teczki do przeznaczonego na nie regału.

3. Uczniowie wpisują swoje nazwisko, imię i klasę do "Zeszytu czytelni".

4. Czytelnia jest miejscem cichej pracy więc należy się tu zachowywać szczególnie spokojnie, można rozmawiać tylko szeptem.

5. Uczniowie klas pierwszych przebywają w bibliotece w czasie trwania zajęć lekcyjnych (nie w czasie przerw).

6. Wszyscy czytelnicy przy wyszukiwaniu książek muszą korzystać z zakładek.

7. Przeczytaną książkę należy odłożyć na miejsce z którego została zabrana (włożona zakładka).

8. Z "Księgozbioru podręcznego" uczniowie mogą korzystać wyłącznie w czytelni.

Wszyscy dbamy o porządek