17 listopada 1964 r. Na placu budowy przy ul. Spartańskiej o godz. 12:00 odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego nowej szkoły Tysiąclecia, daru anonimowego fundatora. Była to ósma tysiąclatka na Mokotowie. Rozpoczęła się budowa. Z inicjatywy pana Włodzimierza Jankowicza powstał Społeczny Komitet Budowy Szkoły Podstawowej, złożony z rodziców uczniów, w skład którego weszli:

1. p. Stanisław Grabowski – Przewodniczący
          2. p. Zbigniew Gibuła – z-ca
          3. Jan Dobrowolski – sekretarz

oraz członkowie:

1. Anna Grabowska
          2. Janina Porzycka
          3. Aleksander Bąkowski
          4. Czesław Car
          5. Wacław Kornatowski
          6. Janusz Ratajczak
          7. Bogdan Gotowski
          8. Stanisław Bielski
          9. Romuald Żyliński
          10. Aleksander Ścibor-Rylski
          11. Alfons Trościanko
          12. Jerzy Sebyła
          13. Stanisław Walerczuk
          14. Joanna Kędzierska

1 września 1965r. Szkoła Podstawowa nr 205 która w 1999 r. przyjęła imię Żołnierzy Powstania Warszawskiego, rozpoczęła swoją działalność.

Jej pierwszym dyrektorem został p. Włodzimierz Jankowicz, a jego zastępcą  p. Alicja Gniadek.

Naukę w szkole podjęło 960 uczniów w 22 klasach, a w czerwcu jej mury opuściło pierwszych 29 absolwentów.

W nowopowstałym gronie pedagogicznym znaleźli się między innymi:

1. p. Alicja Gniadek
          2. p. Barbara Klimek
          3. p. Barbara Dudka
          4. p. Andrzej Kopacz
          5. p. Zofia Wołosiak
          6. p. Władysława Muranowska
          7. p. Irena Świetlik
          8. p. Jadwiga Surwiłło
          9. p. Władyslawa Poleć
          10. p. Amelia Pluta
          11. p. Irena Czosnecka

W ciągu minionych 45 lat szkołą kierowało trzech dyrektorów;  p. Włodzimierz Jankowicz, p. Alicja Gniadek, której zastępcą była p. Kazimiera Sierzan i od 1990 r. p. Julita Paskudzka wraz ze swym zastępcą p. Jadwigą Brandysiewicz.

W ciągu tych lat przez mury szkoły przewinęło się ponad pięć tysięcy absolwentów. Obecnie szkoła liczy 357 uczniów, zatrudnionych jest 35 nauczycieli i 14 pracowników administracji i obsługi.

W latach 2001-2003 szkoła przeszła gruntowną kurację odmładzającą, czyli kapitalny remont. Dlatego możemy się pochwalić nowoczesnymi, estetycznymi, kolorowymi salami lekcyjnymi oraz pięknym otoczeniem, boiskiem, salą gimnastyczną i placem zabaw.

W ciągu tych 45 lat byliśmy otwarci na innych. Przez wiele lat współpracowaliśmy ze szkołą japońską, szkołą specjalna przy ul. Bełskiej, z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, biorąc udział w warsztatach Terapii zajęciowej oraz Osiedlowym Domem Kultury „Forma”.

Nasza szkoła zawsze należała do najlepszych w dzielnicy Mokotów. Świadczą o tym wyniki egzaminów po klasie szóstej. Od momentu wejścia reformy i wprowadzenia egzaminów zewnętrznych znajdujemy się wśród 4% szkół w Polsce osiągających najlepsze wyniki z tegoż sprawdzianu.

Z powodzeniem bierzemy również udział w licznych konkursach przedmiotowych ogólnopolskich, dzielnicowych a nawet międzynarodowych, jak np.:

- Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”

- Ogólnopolski Konkurs Humanistyczny „Alfik”, „Omnibus”

- Ogólnopolski konkurs  języka angielskiego „Jersz”

- Dzielnicowy konkurs przyrodniczy, plastyczny Szkół Podstawowych i Gimnazjum z okazji Dnia Ziemi.

Na terenie szkoły organizowane są liczne zajęcia pozalekcyjne, działa wiele kół zainteresowań. Na uwagę zasługuje Szkolny Klub Sportowy, dzięki któremu szkoła odnosi sukcesy sportowe.

Wychowankowie naszej szkoły pracują bardzo często na eksponowanych stanowiskach i pełnią ważne funkcje społeczne, jak np. Konstanty Radziwiłł, który jest prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej i Waldemar Dubaniowski – ambasador RP w Singapurze, dr Marek Durlik – dyrektor szpitala MSWiA; odnoszą sukcesy artystyczne, jak Agnieszka Skrzypek, znana jako piosenkarka Aga Zarian, Sławomira Łozińska – aktorka, czy znana nam wszystkim Anna Nowakowska, która pracuje jako nauczycielka w naszej szkole.

14.10.1980 r. 15-lecie szkoły.

Spacer po szkole.

Tak wyglądała dawniej nasza szkoła

30 - lecie szkoły

Nadanie szkole imienia Żołnierzy Powstania Warszawskiego

05. 11. 2010 r.

45- lecie szkoły

5  listopada 2010 r.  odbyła się uroczystość związana z obchodami 45-lecia szkoły.