FERS
Mobilność realizowana w ramach PROGRAMU FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU SPOŁECZNEGO 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus - projektu 2023-1-PL01-KA122-SCH-000134497 "Otwarci i gotowi do dzialania".
Malaga, Hiszpania, 25.10. - 02.11.2024 r.
Już drugi dzień poznajemy hiszpańską kulturę, przyrodę i zabytki. Mamy za sobą 25 000 kroków dziennie, (18 km dziennie), słońce i przemoknięcie do suchej nitki. Jednak mamy zapał do poznawania kolorów, zapachów i smaków Hiszpanii. A już jutro czeka nas spotkanie z hiszpańską edukacją.
Costa del Sol nie rozpieszcza nas pogodowo, ale dużo ciepła i słońca mamy w sobie. Kolejny dzień wyjazdu upłynął pod znakiem gry terenowej po Maladze. Było spotkanie z głównymi atrakcjami Malagi, próby mówienia i śpiewania po hiszpańsku, odwiedziny u Picassa i na koniec pożywne tapasy.
Po burzy nareszcie słońce! Dzisiaj byliśmy w andaluzyjskiej szkole w Maladze, gdzie odpowiedzieliśmy o naszej szkole, Warszawie i Polsce. Poznaliśmy również historię Malagi i Andaluzji. Wspólnie z hiszpańskimi uczennicami i uczniami braliśmy udział w lekcji sztuki z recyklingu. Późnym popołudniem wyruszyliśmy brzegiem Morza Śródziemnego na spacer po Torremolinos.
Dzisiejszy dzień to kolejny dzień wrażeń: lekcja na temat wpływu człowieka na zmiany klimatu, lekcja na temat bezpieczeństwa w Internecie, gra „Tutti-Frutti”, kalambury, andaluzyjskie śniadanie, lekcja hiszpańskiego dla estudiantes y profesoras.
A na koniec odkrywanie tajemnic Malagi po raz kolejny.
Kolejny dzień okazał się już naprawdę słoneczny, choć tradycyjnie przywitał nas deszczem. Pełni zapału po śniadaniu wyruszyliśmy do Malagi na kolejną lekcję języka hiszpańskiego w siedzibie Euromind. Następnie odbyło się uroczyste rozdanie certyfikatów. Nie mogło zabraknąć wrażeń estetycznych, poznawczych i turystycznych. Kolejne 16 000 kroków poświęciliśmy na muzea: Muzeum Malagi, Muzeum Picassa, Muzeum motoryzacji i mody. Chłonęliśmy każdy detal i skupiliśmy się na poznaniu hiszpańskiej historii i sztuki. Było warto! A wieczorem - strach się bać!
Dzisiaj odkrywaliśmy uroki Rondy - uroczego miasta nad wąwozem El Tajo. Pdbyliśmy podróż w czasie i przestrzeni, podziwiając między innymi łaźnie arabskie, kopalnię wody, kościoły, most El Puente Nuevo, dom władcy Maurów (La Casa del Rey Moro) i oczywiście sam wąwóz… W Rondzie zakochał się m.in. James Joyce, Ernest Hemingway i my.
Późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem po raz ostatni wybraliśmy na nadmorski spacer po Torremolines. A jutro kończy się nasza przygoda, choć na pewno to wrócimy!
Sewilla, Hiszpania, 06-16.11.2024 r.
Kolejna grupa naszych uczennic i uczniów bierze udział w hiszpańskiej przygodzie. Wczoraj polecieli do Sewilli, która przywitała ich słoneczną pogodą. Weekend wykorzystują na poznanie nieznanej Sewilli. Byli już na Placu Hiszpańskim, odwiedzili Park Marii Luizy, Muzeum sztuki i dekoracji, archiwum Indii.
Czekamy z ciekawością na kolejne wieści:). España, hola!
Radosne Święto Niepodległości nasze uczennice i nasi uczniowie, którzy biorą udział w projekcie, spędzają w Sewilli. To okazja do pokazania dumy ze swojego kraju i podzielenia się naszą historią z innymi. W czasie wędrówki po Sewilli rozmawiają z przechodniami o Polsce. Spotkali turystów z Walii, Francji, Tajlandii, USA. Nie zabrakło również rozmów z Hiszpanami.
Dzisiejszy dzień przyniósł kolejne wyzwania! Nasze uczennice i nasi uczniowie brali udział w lekcji języka hiszpańskiego, podziwiali kolejne miejsca w Sewilli: Tolle del oro - złota wieża, Metropol Parasol, wędrówka ulicami, parkami i placami. Kultura hiszpańska, język, słoneczna pogoda sprzyjały ciekawości i chęci uczenia się.
Dzisiaj nasze uczennice i nasi uczniowie spędzili intensywny dzień: wizyta w szkole „Dobrego Pasterza”, śniadanie z przepysznymi churros i gorącą czekoladą, prezentacje obu szkół. Po południu zwiedzili arenę Byków: Plaza de Toros.
Sytuacja pogodowa w Sewilli wymusiła zmianę planów. Zajęcia w hiszpańskiej szkole zostały odwołane, a nasze uczennice i nasi uczniowie spędzili czas, integrując się z grupą z Radomia.
Po południu znów zaświeciło słońce, nie tylko na niebie, ale i w niepokornych i ciekawych świata duszach uczestniczek i uczestników projektu. Dziś zwiedzili katedrę w Sewilli i wieżę Giralda, odwiedzili grób Krzysztofa Kolumba, a potem w strugach deszczu najstarszą dzielnicę Sevilli La Cruz.
Dzisiaj uczestniczki i uczestnicy projektu pogłębiali swoją wiedzę z zakresu ekologii (escape room), cyberbezpieczeństwie i zagrożeniach w Internecie. Mieli również zajęcia integracyjne (speed date). Po zajęciach mieli podsumowanie i sesję pożegnalną z Eduardo- koordynatorem pobytu w Hiszpanii. Odebrali również certyfikaty, które potwierdzają, że są „otwarci i gotowi” do podejmowania działań w zakresie ekologii, bezpieczeństwa i chęci poznawania świata.
A jutro wracają już do Polski.
„Na chwilę przed odlotem” nasze uczennice i nasi uczniowie wykorzystali czas, by zobaczyć więcej. Odwiedzili Muzem Etnograficzne i Oceanarium w Sewilli. Nie zabrakło karmienia gołębi na Placu Hiszpańskim. Maksymalnie wykorzystali czas w projekcie.
Lizbona, Portugalia, 5-12.10.2024 r.
Wczoraj grupa pięciu nauczycielek z naszej szkoły dotarła do Setubalu w Portugalii w ramach projektu job shadowing. Podczas pobytu poznają zasady i sposób funkcjonowania portugalskich szkół.
Dziś odbyło się spotkanie organizacyjne, podczas którego został zaprezentowany m.in. portugalski system edukacji. Jutro pierwsza wizyta w szkole.
Dziś nasze nauczycielki odwiedziły szkołę w Setubalu. Miały okazję poznać portugalską szkołę od wewnątrz. Była to szansa dla nauczycielskiej wymiany doświadczeń.
Popołudnie spędziły, poznając historię, kulturę i tradycje Portugalii.
W dniu wczorajszym nasze nauczycielki otrzymały certyfikaty ukończenia kursu job shadowing "Open and ready for action".
Podczas pobytu w Portugalii miały okazję do wymiany swoich doświadczeń z nauczycielami pracującymi w szkołach w Setubal. Odwiedziły oddział przedszkolny, wczesnoszkolny i klasy starsze. Obserwowały zajęcia dla uczniów ze specjalnymi potrzebami oraz rozmawiały na temat włączania uczniów obcojęzycznych do edukacji.
Wróciły zadowolone i chętne by zdobyte doświadczenia wdrażać do codziennej pracy w szkole oraz dzielić się nimi z innymi