Zapraszamy do udziału w akcji ROWEROWY MAJ, pierwszej w Warszawie akcji tego typu, która promuje wśród dzieci i ich rodziców jazdę rowerem do szkoły.
Przez 20 majowych dni każdy uczeń, który przyjedzie do naszej szkoły rowerem, będzie zbierać pieczątki w swej rowerowej książeczce. Im więcej pieczątek, tym większa szansa na wygraną. Dla najbardziej "rowerowej" klasy nagroda główna!
DLACZEGO WARTO WSIĄŚĆ NA ROWER?
Bo dzieci, które jeżdżą rowerem:
1. mają lepszą kondycję,
2. są bardziej dotlenione, dzięki czemu łatwiej przyswajają wiedzę – mózg zużywa aż 30 proc. tlenu, jaki dostarczamy organizmowi. Tylko wtedy, gdy dostarczymy komórkom nerwowym wystarczająco dużo tlenu, procesy zachodzące w mózgu będą mogły przebiegać sprawniej,
3. są bardziej skoncentrowane na lekcjach,
4. są mniej narażone na trujące i rakotwórcze (silniki diesla) spaliny samochodowe niż pasażerowie aut (badania krwi rowerzystów i kierowców, którzy pokonywali podobną trasę, dowiodły, że bardziej zatruty przez spaliny jest organizm kierowcy),
5. mają szanse uniknąć chorób cywilizacyjnych (np. otyłości i chorób układu krążenia),
6. mają lepsze samopoczucie i lepiej radzą sobie
ze stresem,
7. uczą się prawidłowych zachowań w ruchu drogowym,
8. stają się bardziej samodzielne,
9. nabierają świadomości ekologicznej.
JAK NAJLEPIEJ PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO UDZIAŁU W AKCJI?
Aby Twoje dziecko mogło bezpiecznie wziąć udział akcji, zadbaj o kilka kwestii:
1. Sprawdź stan techniczny roweru:
-rower musi być sprawny (napompowane opony, działające hamulce, dokręcone śruby oraz dobrze napięty łańcuch).
-wysokość siodełka powinna być dostosowana do wzrostu dziecka (noga dziecka siedzącego na siodełku powinna być lekko ugięta w kolanie w momencie, kiedy pedał jest najbliżej ziemi).
-rower powinien być wyposażony w dzwonek i czerwony odblask z tyłu. (Po zmierzchu, każdy rower powinien być wyposażony w światło białe bądź żółte z przodu oraz czerwone z tyłu).
-przypomnij dziecku, by zawsze przypinało rower podczas postoju. Zadbaj o DOBRE zabezpieczenie (najlepsze są zapięcia typu U-lock)
2.-Przygotuj swoje dziecko Oceń podstawowe umiejętności dziecka i pomóż nadrobić ewentualne braki. Sprawdź jego zachowanie na drodze rowerowej czy ulicy. Pamiętaj: rowerzysta powinien zachowywać się w sposób przewidywalny oraz jechać pewnie i zdecydowanie. Dziecko powinno uważnie obserwować sytuację na drodze oraz starać się przewidzieć zachowanie innych uczestników ruchu. Zwróć uwagę dziecka na pojazdy wyjeżdżające z bram i bocznych uliczek, drzwi zaparkowanych samochodów. Przypomnij, że na chodniku trzeba uważać na pieszych.
Zadbaj, by przed wyjściem z domu dziecko zjadło śniadanie wystarczająco nawodniło organizm. Ważny jest również odpowiedni ubiór:
- strój powinien być wygodny i dostosowany do warunków atmosferycznych,
- sznurowadła i nogawki spodni powinny być zabezpieczone przed wkręceniem w łańcuch,
- książki i inne przedmioty powinny być przewożone w odpowiedni sposób (plecak, sakwa rowerowa, kosz, bagażnik),
- warto zadbać o dodatkowe elementy odblaskowe zwiększające widoczność dziecka.
3.Zaplanuj drogę do szkoły
Jeśli nie będziesz towarzyszyć dziecku w drodze do szkoły, warto przynajmniej zaplanować trasę i przed rozpoczęciem akcji wspólnie ją wypróbować. Jeżeli w okolicy brakuje dróg lub pasów rowerowych, wybieraj ulice o jak najmniejszym natężeniu ruchu i minimalnych dopuszczalnych prędkościach. Przyjemniejsza i zazwyczaj bezpieczniejsza jest trasa z ograniczoną liczbą skrzyżowań i przejść. Zorganizuj wspólnie z dzieckiem przejazd próbny. Pomoże Ci to ocenić czy dziecko dobrze radzi sobie na drodze oraz ile czasu potrzebuje na dojazd.
Sam daj dobry przykład! Jak najczęściej przyjeżdżaj do pracy rowerem – to się opłaca!
NAJWAŻNIEJSZE ZASADY I PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO
Na terenie szkoły oraz bezpośrednio przed nią
BEZWZGLĘDNE PIERWSZEŃSTWO MAJĄ DZIECI!
Jeśli nie będziesz uczestniczył(a) w akcji, uważaj na pieszych i rowerzystów
To teren szkoły, nie droga szybkiego ruchu!
Dzieci do 10 lat mogą jechać rowerem po chodniku w towarzystwie osoby pełnoletniej,
Dzieci powyżej 10 lat mogą poruszać się samodzielnie, drogami publicznymi pod warunkiem, że posiadają kartę rowerową (powyżej 18 lat karta nie jest już potrzebna),
Nie wolno przejeżdżać przez przejścia dla pieszych. Przed każdym przejściem należy zejść z roweru upewnić się, że nie nadjeżdża żaden samochód, a następnie przeprowadzić rower.
(Przygotowując materiały, korzystaliśmy z doświadczeń i materiałów organizatorów kampanii Rowerowy Maj w Gdańsku)
Rada Rodziców przy SP nr 205