Na stronie Biura edukacji znajdują się informacje na temat rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Warszawie (wykaz szkół, które będą prowadziły nabór do klas pierwszych na rok szkolny 2019/2020):http://edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/rekrutacja/po-szkole-podstawowejpo-gimnazjum/20336_rekrutacja-do-szkol.
Aktualności
Informacja dla ósmych klas.Wykaz szkół, które będą prowadziły nabór do klas pierwszych na rok szkolny 2019/2020
29.11.2018
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
08.11.2018Terapia pedagogiczna jest to działanie za pomocą środków pedagogicznych na przyczyny i objawy trudności w uczeniu się, w celu przywrócenia uczniom lepszego funkcjonowania w szkole.
W naszej szkole organizowane są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne mające na celu korygowanie nieprawidłowości w uczeniu się, będących przyczyną niepowodzeń szkolnych. Przyczyną owych nieprawidłowości mogą być:
- deficyty w zakresie funkcji poznawczych,
- nieharmonijny rozwój intelektualny,
- nieprawidłowe nawyki uczenia się wykształcone we wczesnych etapach edukacji.
Korekcji, czyli inaczej poprawianiu, usprawnianiu czy ćwiczeniu, dokonuje się z pomocą ćwiczeń specjalnie dobranych do indywidualnych potrzeb ucznia.
Kompensacja zaś polega na wskazywaniu i doskonaleniu tych funkcji, które są dobrze rozwinięte, a co za tym idzie, uświadamiania uczniowi, jak poradzić sobie z problemami wykorzystując swoje mocne strony.
W procesie uczenia się – częściowo podniesiono poziom umiejętności szkolnych tj.: czytanie, pisanie, mówienie, rozwiązywanie problemów, przyswajanie wiedzy i umiejętności korzystania z niej na miarę aktualnych możliwości oraz wymagań programowych.
W naszej szkole uczniowie na wniosek nauczycieli, wychowawców lub rodziców poddawani są przesiewowemu badaniu umiejętności szkolnych, które ma na celu wychwycenie tych dzieci, u których występują trudności z m. in. z czytaniem i pisaniem.
Uczniowie trafiają na zajęcia korekcyjno-kompensacyjne za zgodą rodziców. Terapia powadzona jest w grupach do 5 osób. Poprzedzona jest gruntowną diagnozą umiejętności szkolnych, która ma na celu określenie rodzaju i stopienia zaburzenia oraz wyznacza kierunek pracy korekcyjnej.
Spodziewane efekty:
- Zmniejszanie u dzieci deficytów w obrębie percepcji wzrokowej, słuchowej i koordynacji wzrokowo - ruchowej.
- Usprawnienie procesu czytania i pisania wśród dzieci nauczania zintegrowanego.
- Wyrównanie braków w wiedzy szkolnej w klasach I – III oraz IV – VIII.
- Zmniejszenie napięć emocjonalnych u dzieci zarówno w trakcie zajęć lekcyjnych, przerw oraz podczas pobytu w domu.
- Uaktywnienie rodziców do pracy z dzieckiem w domu.
- Uświadomienie rodzicom o ich odpowiedzianości za wyniki w nauce i zachowanie ich dzieci.
- Zbudowanie wśród rodziców poczucia, że w przypadku jakichkowiek problemów wychowawczych bądź kłopotów w nauce ich dzieci na pomoc szkoły zawsze mogą liczyć.
Zajęcia w naszej szkole prowadzi terapeuta pedagogiczny.
Archiwum Aktualności