• Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

• Terapia pedagogiczna jest to działanie za pomocą środków pedagogicznych na przyczyny i objawy trudności w uczeniu się, w celu przywrócenia uczniom lepszego funkcjonowania w szkole.

W naszej szkole organizowane są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne mające na celu korygowanie nieprawidłowości w uczeniu się, będących przyczyną niepowodzeń szkolnych. Przyczyną owych nieprawidłowości mogą być:

- deficyty w zakresie funkcji poznawczych,

- nieharmonijny rozwój intelektualny,

- nieprawidłowe nawyki uczenia się wykształcone we wczesnych etapach edukacji.

Korekcji, czyli inaczej poprawianiu, usprawnianiu czy ćwiczeniu, dokonuje się z pomocą ćwiczeń specjalnie dobranych do indywidualnych potrzeb ucznia.

Kompensacja zaś polega na wskazywaniu i doskonaleniu tych funkcji, które są dobrze rozwinięte, a co za tym idzie, uświadamiania uczniowi, jak poradzić sobie z problemami wykorzystując swoje mocne strony.

W procesie uczenia się – częściowo podniesiono poziom umiejętności szkolnych tj.: czytanie, pisanie, mówienie, rozwiązywanie problemów, przyswajanie wiedzy i umiejętności korzystania z niej na miarę aktualnych możliwości oraz wymagań programowych.

W naszej szkole uczniowie na wniosek nauczycieli, wychowawców lub rodziców poddawani są przesiewowemu badaniu umiejętności szkolnych, które ma na celu wychwycenie tych dzieci, u których występują trudności z m. in. z czytaniem i pisaniem.

Uczniowie trafiają na zajęcia korekcyjno-kompensacyjne za zgodą rodziców. Terapia powadzona jest w grupach do 5 osób. Poprzedzona jest gruntowną diagnozą umiejętności szkolnych, która ma na celu określenie rodzaju i stopienia zaburzenia oraz wyznacza kierunek pracy korekcyjnej.

Spodziewane efekty:

1. Zmniejszanie u dzieci deficytów w obrębie percepcji wzrokowej, słuchowej i koordynacji wzrokowo - ruchowej.
            2. Usprawnienie procesu czytania i pisania wśród dzieci nauczania zintegrowanego.
            3. Wyrównanie braków w wiedzy szkolnej w klasach I – III oraz IV – VIII.
            4. Zmniejszenie napięć emocjonalnych u dzieci zarówno w trakcie zajęć lekcyjnych, przerw oraz podczas pobytu w domu.
            5. Uaktywnienie rodziców do pracy z dzieckiem w domu.
            6. Uświadomienie rodzicom o ich odpowiedzianości za wyniki w nauce i zachowanie ich dzieci.
            7. Zbudowanie wśród rodziców poczucia, że w przypadku jakichkowiek problemów wychowawczych bądź kłopotów w nauce ich dzieci na pomoc szkoły zawsze mogą liczyć.

Zajęcia w naszej szkole prowadzi terapeuta pedagogiczny.